Ultimele noutati
REUNIUNE - Buna gestionare a deșeurilor reprezintă o prioritate națională strategică pentru acest an
Ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloș, a fost prezent, săptămâna trecută, la reuniunea de lucru privind pregătirea Planurilor Județene pentru Gestionarea Deșeurilor și a Planului pentru București.„Realizarea planurilor pentru gestionarea deșeurilor până la finalul anului 2020 reprezintă o prioritate strategică la nivel național, având în vedere că în baza acestora vom promova noi proiecte de investiții în sprijinul cetățenilor și comunităților locale, pentru care putem accesa fonduri europene substanțiale în noua perioadă de programare”, a declarat ministrul Marcel Boloș. În cadrul întâlnirii, autoritățile locale au prezentat metodologia de realizare a planurilor și stadiul de elaborare a documentației la nivelul fiecărui județ și al municipiului București.
Reuniunea a avut loc în contextul în care România are de recuperat decalaje privind îndeplinirea țintelor din directiva cadru deșeuri. Aceasta a fost organizată de Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare (AM POIM), cu sprijinul echipei JASPERS România și al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP). Au mai participat Dl. Leonard Achiriloaie, secretar de stat în MMAP, reprezentanți ai consiliilor județene și ai consultanților implicați.
Sursa mfe.gov.ro
Cișmelele stradale VITAL – zi de zi alături de tine!
Sunt VITALe pentru spațiile publice, oferind apă potabilă care favorizează un stil de viață mai sănătos!
10 Iun 2026 Citește mai multSIMPLU ȘI RAPID – Creează-ți cont pe portalul de servicii online și bucură-te din plin de beneficiile lui!
Indiferent dacă aveți sau nu deschis un cont online pe portalul nostru, ați ajuns la locul potrivit pentru a afla mai multe detalii despre utilizarea și beneficiile lui!
30 Ian 2025 Citește mai mult
Plată factură online
Contracte online
Acte contract
Tarife apă și canalizare
Tur virtual stație tratare apă
Întreruperi furnizare apă
Lucrări apă-canal


